- твоя інвестиція в перемогу та майбутнє України

11.12.2023

НКЦПФР (Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку) взяла участь у міжнародному форумі «Фінансовий моніторинг 2023», який відбувся 7-8 грудня у місті Тернопіль.

Регулятор на заході представляв Владислав Будяков, начальник управління державного регулювання обороту на ринку віртуальних активів НКЦПФР. Він розповів про віртуальні активи, про існуючі проблеми запровадження регулювання, шляхи їх вирішення та прогрес. А також про розроблений Комісією законопроєкт про віртуальні активи.

Як відомо, в Україні вже досить тривалий час існує Закон України «Про віртуальні активи», але він не запрацював, бо ще не прийняті необхідні зміни до Податкового кодексу. Навіть «по гарячих слідах», в перші дні після початку повномасштабної війни, стало зрозуміло, що він виявився морально застарілим і на його базі неможливо запропонувати адекватний режим оподаткування віртуальних активів.

Отже, було прийнято рішення, що для виходу з цієї ситуації не потрібно вигадувати «український велосипед», а з огляду на євроінтеграційний вибір України та прийняття Регламенту ЄС про ринки віртуальних активів (MiCA), потрібно йти шляхом імплементації його положень в українське законодавство.

Для цього Комісією за підтримки проєкту USAID Financial Sector Reform до розробки нового законопроєкту були залучені кращі фахівці одного з представників Big Four Ernst & Young. Текст законопроєкту пройшов публічні обговорення в форматі Консультаційної ради з питань регулювання віртуальних активів при Комісії, в якій брали участь представники державних та правоохоронних органів, фахівці ринку та представники депутатського корпусу. До Комісії надійшло майже дві сотні коментарів та майже чверть з них було враховано.

Згодом проєкт закону був відправлений на узгодження Міністерству фінансів, Міністерству цифрової трансформації, Міністерству юстиції, Державній службі фінансового моніторингу та Національному банку України.

Важливо, що законопроєкт проходив погодження експертів сторони ЄС, які приділили особливу увагу аналізу його відповідності вимогам європейських політик AML/CFT. Це відбулось в рамках реалізації рекомендацій Висновку Європейської Комісії стосовно заявки України на членство в ЄС в частині відповідності національного законодавства по боротьбі з відмиванням грошей стандартам FATF, за посередництвом Урядового офісу координації європейської та євроатлантичної інтеграції Секретаріату Кабміну.

Запропонований Комісією законопроєкт відзначається врахуванням усіх пропозицій, особливо Державної служби фінансового моніторингу України та експертів ЄС, відповідає стандартам FATF та прискорює імплементацію Рекомендації 15, створює ефективний механізм відповідності європейським стандартам, покликаний сприяти технологічному розвитку, забезпечити фінансову стабільність і захист інвесторів.

Форум організований Державною службою фінансового моніторингу України та Академією фінансового моніторингу за підтримки Програми підтримки ОБСЄ для України, Ради Європи та Антикорупційної ініціативи ЄС в Україні (EUACI).

Форма звернення

Введіть адресу

Введіть назву організації

Введіть ПІБ

Введіть посаду

Фізична особа
Заява (клопотання)

Введіть email

Повідомити про корупцію

Введіть повідомлення

Зв'язатися з нами