2021 рік виявився не найбагатшим на випуски облігацій, але у 2022-му емітенти збираються надолужити втрачене. Очікується збільшення кількості розміщень державних облігацій. Не тільки за рахунок великих емісій, а й менших випусків. На ринок планують випустити об’єднані територіальні громади.
«Мінфін» підбив підсумки минулого року на цьому ринку та зібрав у експертів прогнози на 2022-й.
Утричі менше грошей та один муніципалітет
У 2021 році в Україні муніципальні облігації пропонував лише один емітент — Київ. Він провів три розміщення своїх паперів на загальну суму 1,1 млрд грн:
Організаторами виступили Укрексімбанк, Укргазбанк та Ощадбанк, розміщення відбувалося на ПФТС. Номінальна вартість однієї облігації склала 10 тис. грн. При цьому було встановлено плаваючу ставку купона (відсотки) на рівні облікової ставки Нацбанку (зараз 9%) + 5% річних.
«Випуски зі ставкою, прив’язаною до ставки НБУ, були й раніше. Але на моїй пам’яті, вперше папери з такою структурою та терміном 3−5 років були успішно розміщені у даному обсязі. Хочеться вірити, що облігації Києва матимуть вторинний обіг», — зазначив керівник департаменту групи ICU з випуску боргових цінних паперів Руслан Кільмухаметов.
В умовах високої інфляції Нацбанк може продовжувати підвищувати розмір своєї облікової ставки у 2022 році. Тому використання плаваючої ставки — це додаткові витрати для емітента. Але вона вигідніша, ніж фіксована, для покупців паперів, оскільки дозволяє мінімізувати ризики за дохідністю. На ринку цей хід оцінили позитивно.
Хоча, точно кажучи, вибору на ринку муніципальних облігацій інвестори не мали. Київські випуски — все, що в них було. Тоді як у 2020 році розміщення облігацій проводили Харківська, Львівська та Київська міські адміністрації. Загалом розмістили 11 випусків муніципальних паперів на загальну суму 3,9 млрд грн — у 3,5 рази більше за минулорічний обсяг.
«Скорочення обсягу частково пояснюється деякими неузгодженостями у бюджетному законодавстві та нормативно-правових актах, що регулюють емісію муніципальних облігацій», — пояснив «Мінфіну» директор інвестиційного департаменту Укргазбанку Олег Кириченко.
7−8 муніципальних випусків на 2022-й
Цього року фінансисти розраховують на зростання активності муніципалітетів.
«Ми очікуємо у 2022 році близько 7−8 нових випусків обсягом близько 3 млрд грн. Це можуть бути випуски, пов’язані з перенесенням планів 2021 року. Також перспективною цього року може стати емісія зелених облігацій», — спрогнозував Кириченко.
Його колеги підтверджують інтерес місцевої влади та відзначають цільові проєкти, на які будуть спрямовані кошти від боргових паперів.
«Сьогодні ми ведемо переговори з декількома муніципалітетами та їхніми консультантами щодо сприяння у ринковому розміщенні облігацій. Переважно кошти потрібні на серйозні довгострокові інфраструктурні проєкти, такі як: заміна каналізації, тепломереж, водопроводу тощо. Такий спосіб фінансування проєктів також зручний для підрядників, оскільки у разі випуску цільових облігацій гроші повинні будуть йти конкретно на дані проєкти, а не на інші потреби», — розповів «Мінфіну» керівник із продажу інвестиційних продуктів на ринки капіталу Альфа-Банку Україна Леонід Білозерський.
З 1 липня 2021 року набула чинності нова редакція закону «Про ринки капіталу та організовані товарні ринки» (№ 3480-IV), який дає можливість місцевій владі випускати різні види облігацій:
Аналітик інвесткомпанії «Фрідом Фінанс Україна» Роман Каліновський повідомив «Мінфіну», що у 2022 році муніципальні облігації можуть розміщувати Харків, Одеса та Львів. Також повторні випуски очікуються від Києва.
«Багато що залежатиме від очікувань учасників ринку щодо облікової ставки. А ще від того, наскільки агресивно Мінфін залучатиме ресурси — тобто від обсягів випуску ОВДП (облігацій внутрішньої держпозики). Не останню роль відіграватиме поведінка нерезидентів на ринку», — зазначив «Мінфіну» скарбник банку «Кредит Дніпро» Юрій Гріненко.
Муніципальні облігації та інші боргові інструменти конкурують із ОВДП. Важливою перевагою держоблігацій Міністерства фінансів є податкова пільга, якої не мають всі інші. Інвесторам в ОВДП не доводиться сплачувати податки (для населення це ПДФО у розмірі 18% і військовий збір — 1,5%). Це велика перевага, людям вигідніше купувати держоблігації. Щоб привернути увагу інвесторів, муніципалітетам доводиться ставити свої ставки вище.
Вихід ОТГ
Великим проривом на ринку муніципальних облігацій може стати поява на ньому об’єднаних територіальних громад (ОТГ).
«Одним із прогресивних і перспективних шляхів поліпшення інфраструктурних об’єктів територій місцевих громад є введення обігу муніципальних облігацій. В Україні це новий напрямок розвитку інфраструктури, що характеризується невеликим середнім обсягом випуску облігацій», — підтвердив «Мінфіну» директор департаменту казначейсько-інвестиційних послуг Укрексімбанку Антон Болдирєв.
Закон № 3480-IV дозволив ОТГ випускати муніципальні облігації. Але це лише перший крок. Одного закону недостатньо, треба вносити зміни до Бюджетного кодексу. Чиновники запевнили, що вже готують потрібні зміни.
«Ми співпрацюємо з іншими міністерствами та відомствами для внесення змін до законодавства, зокрема до Бюджетного кодексу України, щодо надання можливості здійснювати випуски облігацій місцевих позик територіальними громадами. Ще Комісія прийняла рекомендації щодо реалізації або фінансування проєктів екологічного спрямування шляхом емісії зелених облігацій. У найближчих планах НКЦПФР — розробка відповідних змін до нормативно-правових актів», — повідомила «Мінфіну» директор департаменту реєстрації емісій цінних паперів Нацкомісії з цінних паперів та фондового ринку Алла Папаїка.
Експерти вважають, що як тільки ОТГ матимуть можливість розміщувати муніципальні облігації, то відразу почнуть нею користуватися. Місцева влада потребує коштів.
«Потреба грошей у місцевих бюджетів величезна, це сотні мільярдів гривень. Такі обсяги емісій можуть бути розміщені серед банків, недержавних пенсійних фондів, страхових компаній та фізичних осіб, якщо будуть привабливі пропозиції щодо премії за ризик», — сказав «Мінфіну» керівник інвестиційного департаменту КУА «ОТП Капітал» Юрій Алексєєнко.
Фінансисти сподіваються на формування необхідної нормативної бази під муніципальні запозичення територіальних громад ще у першому півріччі 2022-го, і швидкий вихід ОТГ на ринок облігацій.
Прогнози щодо обсягів та ставок
Обсяги запозичень муніципалітетів безпосередньо залежатимуть від їх розмірів і планів щодо розвитку кожного регіону.
«Обсяг випуску облігацій для великих міст починатиметься зі 100 млн грн, а менших емітентів — із 10 млн грн», — розповіли «Мінфіну» у пресслужбі Ощадбанку.
Фінансисти вважають, що збережеться київська практика плаваючої ставки за муніципальними облігаціями. Щодо дохідності дають різні прогнози. Наприклад, Олег Кириченко з Укргазбанку очікує у 2022 році 3−6% річних + облікова ставка Нацбанку (зараз 9%). Хоча його колеги не виключають й вищих цінників.
«Вважаю, більші емітенти випускатимуть боргові папери з премією +5−6%, а менші будуть змушені платити премію 7% і більше. Середній випуск становитиме $20−40 млн. Важливим фактором буде наявність вторинного ринку. Той емітент, який у процесі випуску намагатиметься забезпечити вторинний ринок, у майбутньому зможе залучати ресурси за нижчими ставками», — вважає Леонід Білозерський.
При цьому зберігатимуться стандартні ризики. За словами Юрія Гріненка, їх може посилювати пандемія, що затягнулася, яка може провокувати зниження надходжень до місцевих бюджетів. Тобто можуть виникати питання щодо джерел погашення муніципальних запозичень.
Приватним інвесторам потрібно завжди прораховувати дохідність так, аби вона покривала оподаткування. Тобто краще обирати муніципальні облігації зі ставками, що перевищують поточні ціни ОВДП на 19,5% (ПДФО + військовий збір). Тільки в цьому випадку такі вкладення матимуть сенс, інакше інвестиції у держоблігації виявляться вигіднішими. Фінансисти рекомендують людям починати вкладення у муніципальні облігації з 300−500 тис. грн.
Джерело: Мінфін
Автор: Олена Лисенко
Зв'язатися з нами