- твоя інвестиція в перемогу та майбутнє України

Відповідно до Закону України «Про ринки капіталу та організовані товарні ринки» цінні папери в Україні у цивільному обороті можуть бути такі групи цінних паперів:

1) пайові цінні папери – цінні папери, що посвідчують участь власника таких цінних паперів (інвестора) у статутному капіталі та/або активах емітента (у тому числі активах, що знаходяться в управлінні емітента) та надають їх власнику (інвестору) право на отримання частини прибутку (доходу), зокрема у вигляді дивідендів, та інші права, встановлені законодавством, а також проспектом або рішенням про емісію, а для цінних паперів інститутів спільного інвестування – проспектом (рішенням про емісію) інституту спільного інвестування. До пайових цінних паперів належать:

а) акції;

б) інвестиційні сертифікати;

в) сертифікати ФОН;

г) акції корпоративних інвестиційних фондів;

2) боргові цінні папери – цінні папери, що посвідчують відносини позики і передбачають обов’язок емітента або особи, яка видала неемісійний цінний папір, сплатити у визначений строк кошти, передати товари або надати послуги, а також інші права власника та обов’язки емітента і осіб, які надають забезпечення за облігаціями. До боргових цінних паперів належать:

а) корпоративні облігації;

б) державні облігації України;

в) облігації місцевих позик;

г) казначейські зобов’язання України;

ґ) ощадні сертифікати банків;

д) депозитні сертифікати банків;

е) векселі;

є) облігації міжнародних фінансових організацій;

3) іпотечні цінні папери – цінні папери, випуск яких забезпечено іпотечним покриттям та які посвідчують право власників на отримання від емітента належних їм коштів. До іпотечних цінних паперів належать:

а) іпотечні облігації;

б) заставні;

4) деривативні цінні папери – цінні папери, що посвідчують право власника у визначених проспектом (рішенням про емісію цінних паперів) випадках та порядку вимагати від емітента придбання або продажу базового активу та/або реалізації встановлених проспектом (рішенням про емісію цінних паперів) прав щодо базового активу, та/або здійснення платежу (платежів) залежно від значення базового показника. До деривативних цінних паперів належать:

а) опціонні сертифікати;

б) фондові варанти;

в) кредитні ноти;

г) депозитарні розписки;

ґ) державні деривативи.

5) товаророзпорядчі цінні папери – цінні папери, що надають їх держателю право розпоряджатися майном, зазначеним у цих документах.

Вимоги до деривативних цінних паперів (крім державних деривативів), а також порядок їх емісії, обліку, обігу, викупу та погашення визначаються нормативно-правовими актами Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку;

До емісійних цінних паперів належать:

1) акції;

2) акції корпоративних інвестиційних фондів;

3) корпоративні облігації;

4) облігації місцевих позик;

5) державні облігації України;

6) облігації міжнародних фінансових організацій;

7) депозитні сертифікати банків;

8) іпотечні облігації;

9) сертифікати фондів операцій з нерухомістю (далі – сертифікати ФОН);

10) інвестиційні сертифікати;

11) казначейські зобов’язання України;

12) державні деривативи;

13) опціонні сертифікати;

14) фондові варанти;

15) кредитні ноти;

16) депозитарні розписки

Заснування акціонерного товариства

При заснуванні акціонерного товариства його акції підлягають розміщенню виключно серед його засновників.

Створення акціонерного товариства шляхом заснування здійснюється за такими етапами:

1) прийняття зборами засновників рішення про заснування акціонерного товариства та про емісію акцій;

2) подання офіційним каналом зв’язку до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку заяви та всіх необхідних документів для реєстрації випуску акцій;

3) реєстрація Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку випуску акцій та видача тимчасового свідоцтва про реєстрацію випуску акцій;

4) укладення з Центральним депозитарієм цінних паперів договору про обслуговування випусків цінних паперів;

5) присвоєння акціям міжнародного ідентифікаційного номера цінних паперів;

6) розміщення акцій серед засновників акціонерного товариства;

7) оплата засновниками повної вартості акцій;

8) затвердження установчими зборами результатів емісії акцій, затвердження статуту акціонерного товариства, прийняття інших рішень, передбачених законом;

9) реєстрація акціонерного товариства в органах державної реєстрації;

10) подання офіційним каналом зв’язку до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку звіту про результати емісії акцій;

11) реєстрація Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку звіту про результати емісії акцій;

12) отримання свідоцтва про реєстрацію випуску акцій.

Порядок здійснення емісії акцій при заснуванні акціонерного товариства встановлюється Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку.

Збільшення/зменшення статутного капіталу акціонерного товариства

Розмір статутного капіталу акціонерного товариства збільшується шляхом підвищення номінальної вартості акцій або додаткової емісії акцій існуючої номінальної вартості у порядку, встановленому Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку. Розмір статутного капіталу акціонерного товариства зменшується в порядку, встановленому Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку, шляхом зменшення номінальної вартості акцій або шляхом анулювання раніше викуплених товариством акцій та зменшення їх загальної кількості, якщо це передбачено статутом акціонерного товариства.

Реєстрація випуску акцій акціонерних товариств, створених та/або перетворених з державних та комунальних підприємств у процесі приватизації або корпоратизації, у тому числі холдингових компаній, при їх створенні шляхом корпоратизації або приватизації здійснюється в порядку, встановленому Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку.

Консолідація та дроблення акцій акціонерного товариства здійснюється в порядку, встановленому Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку.

Облігація – це цінний папір, що посвідчує внесення його першим власником коштів, визначає відносини позики між власником облігації та емітентом, підтверджує обов’язок емітента повернути власникові облігації її номінальну вартість у передбачений проспектом або рішенням про емісію строк та виплатити дохід за облігацією, якщо інше не передбачено проспектом або рішенням про емісію.

Корпоративні облігації – це іменні облігації, емітентом яких є юридична особа (крім міжнародної фінансової організації), що здійснює підприємницьку діяльність з метою одержання прибутку, а також інші юридичні особи у встановлених законом випадках.

Облігації залежно від способу їх погашення можуть бути звичайними або цільовими.

Звичайні облігації – це облігації, погашення яких здійснюється шляхом сплати емітентом їх власнику номінальної вартості таких облігацій, крім конвертованих корпоративних облігацій, погашення яких здійснюється в порядку, встановленому статтею 14 Закону України «Про ринки капіталу та організовані товарні ринки».

Цільові облігації – це облігації, погашення яких здійснюється шляхом передачі товарів та/або надання послуг, та/або виконання робіт відповідно до вимог, встановлених проспектом (рішенням про емісію), а у випадках та порядку, передбачених проспектом (рішенням про емісію) – шляхом сплати коштів власнику таких облігацій. Особливості емісії цільових облігацій встановлюються статтею 13 Закону України «Про ринки капіталу та організовані товарні ринки».

Облігації залежно від мети використання залучених коштів можуть бути ординарними, зеленими або інфраструктурними.

Облігації місцевих позик.

Рішення про емісію облігацій місцевих позик приймає Верховна Рада Автономної Республіки Крим або представницький орган місцевого самоврядування відповідно до вимог, установлених бюджетним законодавством.

Реєстрацію випуску облігацій місцевих позик здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку у встановленому нею порядку.

Облігації міжнародних фінансових організацій

Міжнародна фінансова організація – це міжнародна організація, яка згідно із своїми установчими документами та/або відповідно до міжнародного договору України здійснює емісію облігацій на території України.

Особливості емісії та обігу (в тому числі допуску облігацій міжнародних фінансових організацій до торгів на організованому ринку капіталу) облігацій міжнародних фінансових організацій визначаються Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку.

Сертифікати фонду операцій з нерухомістю (Сертифікати ФОН)

Реєстрація випуску сертифікатів ФОН, реєстрація випуску та затвердження проспекту сертифікатів ФОН може бути здійснена за умови виконання таких вимог:

загальна номінальна вартість сертифікатів ФОН, випущених емітентом, не може перевищувати десятикратного розміру власного капіталу емітента;

обсяг здійснюваного в рамках емісії випуску сертифікатів ФОН повинен бути в сумі, еквівалентній не менше ніж 100 тисячам євро за офіційним курсом Національного банку України на день прийняття рішення про емісію сертифікатів ФОН.

Деривативні цінні папери

Деривативні цінні папери – цінні папери, що посвідчують право власника у визначених проспектом (рішенням про емісію цінних паперів) випадках та порядку вимагати від емітента придбання або продажу базового активу та/або реалізації встановлених проспектом (рішенням про емісію цінних паперів) прав щодо базового активу, та/або здійснення платежу (платежів) залежно від значення базового показника.

До деривативних цінних паперів належать:
а) опціонні сертифікати;
б) фондові варанти;
в) кредитні ноти;
г) депозитарні розписки;
ґ) державні деривативи.

Вимоги до деривативних цінних паперів (крім державних деривативів), а також порядок їх емісії, обліку, обігу, викупу та погашення визначаються нормативно-правовими актами Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку

Розміщення та/або обіг цінних паперів українських емітентів за межами України здійснюються виключно на підставі дозволу Комісії. Дозвіл на  видається при одночасному дотриманні таких умов:

  • проведення реєстрації випуску цінних паперів;
  • допущення того самого виду цінних паперів відповідного емітента до біржових торгів на одній з українських фондових бірж.
  • якщо дозвіл стосується випуску акцій, то кількість акцій, щодо яких планується здійснення розміщення та обігу за межами України, не має перевищувати 75% від загальної кількості акцій відповідного випуску.

Дозвіл на обіг цінних паперів українських емітентів за межами України видається лише щодо кількості цінних паперів, які знаходяться на рахунку в цінних паперах їх власника.

Відчуження цінних паперів (крім дисконтних облігацій) за межі України на підставі дозволу на розміщення та обіг цінних паперів українського емітента за межами України здійснюється за ціною, не нижчою за їх номінальну вартість.

Акціонерне товариство здійснює розміщення кожної акції при збільшенні статутного капіталу за ціною, не нижчою за її ринкову вартість, визначену відповідно до законодавства України, і не має права розміщувати акції за ціною, нижчою за їх номінальну вартість.

Для отримання дозволу на розміщення та обіг цінних паперів українських емітентів за межами України емітент подає до Комісії такі документи:

  • заяву про видачу дозволу, підписану керівником і засвідчену печаткою емітента;
  • копію тимчасового свідоцтва про реєстрацію випуску відповідних цінних паперів, засвідчену підписом керівника та печаткою емітента;
  • довідку про допуск до торгівлі на українській фондовій біржі цінних паперів емітента того самого виду, що й цінні папери, для отримання дозволу на розміщення та обіг яких подається заява, засвідчену підписами керівників та печатками емітента і фондової біржі;
  • довідку про депонування тимчасового глобального сертифіката, засвідчену підписом керівника та печаткою депозитарію.

Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, а також особами, які надають забезпечення за такими цінними паперами визначає порядок і строки розкриття на регульованому фондовому ринку регульованої інформації та вимоги до розкриття інформації емітентами цінних паперів (далі – емітенти), особами, що надають забезпечення за такими цінними паперами, а також радником з корпоративних прав.

До регульованої інформації, що підлягає розкриттю, згідно вимог цього Положення належить:

1) регулярна інформація;

2) особлива інформація;

3) інша інформація, передбачена розділом VII цього Положення.

Емітенти цінних паперів у випадках, передбачених цим Положенням, зобов’язані розкривати на фондовому ринку регульовану  інформацію шляхом:

1) розміщення на вебсайті емітента;

2) розміщення в базі даних особи, яка оприлюднює регульовану інформацію;

3) подання до НКЦПФР.

Регульована інформація розкривається приватними акціонерними товариствами (у разі, якщо щодо цінних паперів такого товариства не здійснювалася публічна пропозиція або цінні папери такого товариства не допущені до торгів на організованому ринку капіталу) відповідно до підпунктів 1, 3 цього пункту, а також відповідно до підпункту 2 цього пункту, у випадках передбачених цим пунктом.

Крім того, регулятором на період дії воєнного стану звільнив емітентів цінних паперів розкривати регульовану інформацію відповідно рішення Комісії від 24.01.2024 р. № 98 «Щодо розкриття регульованої інформації емітентами цінних паперів, особами, які надають забезпечення за такими цінними паперами, та радниками з корпоративних прав під час дії воєнного стану в Україні (із змінами)».

Послуга Плата, грн Термін
Форма звернення

Введіть адресу

Введіть назву організації

Введіть ПІБ

Введіть посаду

Фізична особа
Заява (клопотання)

Введіть email

Повідомити про корупцію

Введіть повідомлення

Зв'язатися з нами