Попри війну та безпрецедентні економічні виклики, у фінансовому секторі Україні ведеться робота «на майбутнє». Невдовзі фізичні особи отримають можливість мати особові інвестиційні рахунки. Цей інструмент сприятиме залученню довгострокових вкладень в економіку, особливо актуальних для післявоєнної відбудови, а також нададуть громадянам податкові переваги для інвестування власних заощаджень.
Практика накопичення громадянами заощаджень на особових рахунках є широко розповсюдженою у західних країнах, зокрема, США, Канаді, Британії ЄС тощо. Запровадити відповідний інструмент в Україні покликаний законопроєкт «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо стимулювання участі громадян в інвестиційній діяльності» №8111, зареєстрований в Верховній Раді України на початку жовтня.
Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку, як один із зацікавлених державних органів, вже розглянула даний законопроєкт та надала зауваження. Регулятор в цілому підтримує запропонований текст документа за умови доопрацювання його окремих норм.
Новації дозволять стимулювати приток приватних інвестицій в розвиток економіки протягом тривалого періоду. Будь-яка фізична особа матиме можливість відкрити особовий рахунок — середньостроковий (до 3 років) або довгостроковий (до 7 років) для інвестування власних заощаджень. Послугу відкриття рахунку, його обслуговування, виконання ролі податкового агента виконуватиме інвестиційна фірма. Ключовою відзнакою інвестиційних рахунків є податкові переваги. За умови дотримання всіх вимог по функціонуванню рахунка (строку дії, неперевищенні ліміту суми зберігання, зняття не раніше встановленого строку) власник звільняється від оподаткування прибутку, отриманого від операцій за цими рахунками.
Також важливо зазначити, що кошти на індивідуальних рахунках активно «працюватимуть». Інвестиційна фірма в інтересах власника зможе вкладати їх в надійні інструменти ринку капіталу. На першому етапі це можуть бути: муніципальні, корпоративні облігації, акції, які торгуються на біржі, депозитні сертифікати банків, відкриті інвестиційні фонди (спеціалізовані, диверсифіковані).
«Ми розглядаємо інвестиційні рахунки як перспективний фінансовий напрямок, який буде цікавим вельми широкому колу інвесторів. Особливо тим, хто раніше не наважувався виходити на ринки капіталу. Діятиме проста процедура відкриття та закриття рахунку. Крім того, його можна буде переводити на обслуговування з однієї інвестфірми до іншої. Нульова ставка оподаткування дасть можливість інвестору самостійно обирати між інструментами, в які інвестувати, з огляду на їх природу та ризикованість, а податкова складова була однакова», — каже Член НКЦПФР Юрій Бойко.
Таким чином, від впровадження інвестиційних рахунків виграють держава, бізнес, громадяни (власники рахунків). Держава отримає «довгі гроші», які сприятимуть наповненню ринків капіталу ліквідністю. Бізнес отримає підтримку та ресурси для розвитку через інвестиції в їх цінні папери. А громадяни — надійний інструмент для інвестування власних заощаджень.
Зв'язатися з нами