НАЦІОНАЛЬНА КОМІСІЯ З ЦІННИХ ПАПЕРІВ ТА ФОНДОВОГО РИНКУ

В Україні вперше відбулися торги поставними ф’ючерсними контрактами на зернові

Обговорення

«Українська біржа» у співпраці з Державним агентством резерву Українизапровадила торгівлю поставними ф’ючерсними контрактами на зернові. Про це в ході прес-конференції повідомив Олег Ткаченко, Голова Правління «Української біржі».

 

«Ми запропонували ринку нові інструменти – ф’ючерсні контракти з поставкою базового активу. Сьогодні виконано першу угоду, яка завершилася поставкою зерна за договором. До цього часу всі строкові біржові контракти на зерно, які торгувалися в Україні, були виключно розрахунковими – тобто, без поставки базового активу. Контракти, які почали торгуватися на «Українській біржі», відрізняються тим, що вони закінчуються реальною зміною власника аграрної продукції», – підкреслив Олег Ткаченко.

 

Типовий договір поставки для біржі було розроблено за участю експертів Проекту USAID «Трансформація фінансового сектору», а специфікації ф’ючерсних контрактів та нову редакцію Правил торгівлі повністю узгодила Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку.

 

Ф’ючерсний контракт з поставкою базового активу – це контракт, за яким продавець зобов’язується поставити базовий актив, а покупець зобов’язується оплатити та отримати базовий актив за погодженою ціною та в строки, обумовлені при укладанні контракту. У нашому випадку поставка здійснюється шляхом перереєстрації прав власності на пшеницю, яка зберігається на елеваторі.

 

«Новий інструмент потрібен ринку, він створює реальні вигоди для всіхйого учасників – виробників продукції, трейдерів, фінансових посередників – найголовнішою серед яких є можливість хеджування ризиків. Безумовно, ще потрібно багато зробити, щоб цей спробний камінь став стабільно працюючим інструментом – потрібно змінювати законодавче поле, створювати прозорий ринок з прозорим ціноутворенням. Маю надію, наша співпраця в цьому напрямку продовжуватиметься», – прокоментував Голова НКЦПФР Тимур Хромаєв.

 

Ф’ючерсні контракти на пшеницю користуються попитом у світі в аграрних виробників, які з їх допомогою страхуються від коливань цін, або негативних трендів на ринку аграрної продукції. Ф’ючерсні контракти також мають попит з боку трейдерів, які заробляють на коливаннях цін в коротко- та довгостроковій перспективі.

 

Після того, як будуть відпрацьовані всі технологічні процеси торгівлі поставними ф’ючерсними контрактами на пшеницю, на «Українській біржі» є готовність запустити торгівлю контрактами на ще одну культуру - кукурудзу.

 

Для реалізації Проекту запуску торгівлі строковими контрактами на зерно «Українська біржа» підписала меморандум про взаємодію з Державним агентством резерву України (Держрезерв). Його елеватори використовуються для зберігання зерна, яке є предметом договорів поставки, що укладаються на виконання ф’ючерсних контрактів.

 

За словами Голови Держрезерву Вадима Мосійчука, участь в проекті дозволить елеваторам більше завантажити свої потужності. «Державні елеватори, що входять в систему Держрезерву є повноправними учасниками ринку. Вони вже зараз підтверджують наявність у себе необхідної кількості зерна для проведення угод, а також протягом 24 годин готові відвантажити його в будь-яку точку країни. Таким чином, ми підвищимо прибутковість і вартість підприємств. Від цього, в першу чергу, виграє держава, адже мова йде не лише про прибуток, а й довіру до цього нового інструменту в цілому», – підкреслив Мосійчук.

 

За словами Вадима Мосійчука, на першому етапі Проекту «Української біржі» будуть задіяні елеватори Миколаївської, Дніпропетровської та Кіровоградської областей. Перші торги відбулися з поставкою пшениці на Державному підприємстві «Хлібна база № 76» Державного агентства резерву України, яке розташоване в Миколаївській області.

 

Торгівля поставними ф’ючерсами на аграрну продукцію сприятиме більш ефективному та справедливому ціноутворенню на агропродукцію та буде запобігати монополізації ринку зернових в окремих областях. Створення нових ринків дасть нові можливості, перш за все, середнім та малим фермерам, у яких немає власних елеваторів.

 

«Пріоритетом для «Української біржі» є не швидке створення ліквідності, а якісний діалог з учасниками ринку. Це поки що зовсім новий для України біржовий інструмент, який спочатку необхідно «відпрацювати», перед тим як масово пропонувати його всім учасникам аграрного ринку – великим елеваторам, трейдерам, агровиробникам. Необхідно зрозуміти їх потреби, можливості й обмеження. Також для біржі наразі важливо протестувати не стільки біржові торги, скільки особливості обліку, відпрацювати електронний документообіг між кінцевими покупцем та продавцем, вибудувати юридичну та технологічну робочу модель», – підсумовує Член Біржової Ради «Української біржі» Олексій Сухоруков.


← Назад

Також цікаво

 • 15.08.2017 НКЦПФР удосконалює діяльність уповноважених рейтингових агентств

  Детальніше →
 • 11.08.2017 Строк приведення значень пруденційних показників до нормативних буде скорочено

  Детальніше →
 • 11.08.2017 Змінено ряд нормативних актів для ефективності впровадження механізму squeeze-out та sell-out

  Детальніше →
 • 10.08.2017 НКЦПФР інформує про результати свого чергового засідання

  Детальніше →
 →
Вхід


Зареєструватися

Найближчі події

 • 21-22 вересня керівництво НКЦПФР візьме участь в Ukrainian Financial Forum 2017
  Детальніше →
 • 2 серпня Тимур Хромаєв візьме участь у прес-брифінгу щодо запуску на УБ торгів поставними ф’ючерсними контрактами
  Детальніше →
 • 20-22 червня 2017 року в Києві відбудеться Міжнародна конференція з питань корпоративного управління
  Детальніше →
 →